KOZMETİK ÜRÜNLERİNİN GERÇEK YÜZÜ

Son güncelleme: 2024-05-31 06:19:18
KOZMETİK ÜRÜNLERİNİN GERÇEK YÜZÜ
Piyasada yüzbinlerce vücut/ cilt bakım ürünü vardır; kremler, losyonlar, vücut fırçalarından makyaj malzemeleri ve deodorantlara kadar, hepsi süpermarketinizde veya alşveriş sitelerinde ve hatta doğal gıda pazarlarında mevcuttur. Çoğu cildimizi yumuşattığını, görünümüzü iyileştirdiğini veya harika kokmamızı sağladığını iddia ediyor, ancak bu ürünlerin çoğu toksik kimyasallar, sentetik koruyucular, yapay koku, renkler ve mineral yağlar içeriyor.

Birçoğumuz günde ortalama 10’dan fazla vücut bakım ürünü kullanıyoruz ve vücudumuzu her gün yüzlerce farklı kimyasal madde ile bombalıyoruz. Formaldehit, kanserojenler, paraben ve diğer sentetik ve toksinlerin kokteyli gibi sert maddeler de dahil olmak üzere bu ürünleri yapmak için 10.000’den fazla bileşen madde kullanılmaktadır. Bu elementlerin çoğu cildi tahriş edebilirken, kan dolaşımımıza da yavaşlatabilir, bu da hassasiyetlere ve uzun vade de sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

Cilt en büyük organımızdır, bu yüzden cildimize uyguladığımız ürünlerin vücudumuzun içine işleyeceğini ve sonuçları olacağını bilmemiz gerekiyor.
Evden çıkmadan önce bir kozmetik mağazasında alışveriş yapmaya karar verdiyseniz büyütecinizi almayı unutmayın! İyi gören gözlerin bile içerikleri okuması imkansızdır.

Kişisel bakım ürünlerinin %90'ı sodyum lauril sülfat (SLS) içerir, bu çoğunlukla kanserojen olan nitrozaminleri oluşturmak için diğer kimyasallarla etkileşime giren ve birleştiren bir maddedir. Aynı zamanda cilt, akciğer ve göz tahrişine neden olur.

Deodorant, şampuan, makyaj ve losyonlar gibi kişisel bakım ürünlerinde de bulunan parabenler meme kanserine neden olan östrojen taklit edici özellikler içerir. Diğer bilinen kimyasallar; Phthalates, Propylene Glycol, Petrolatum, Formaldehyde, Phenoxyethanol, DEA, MEA, Dioxin, Benzoyl Peroxide ve liste böyle uzar gider...